
GINEKOLOGIJA
Sistematski pregled (ginekološki pregled, Papa test, TV/TA UZV)
Ginekološki pregled u juvenilnoj i adolescentnoj dobi
Folikulometrija
PAPA test
Ultrazvučni pregledi 2D/3D/4D tehnikom, color dopplerom i power-dopplerom, transvaginalnim i transabdominalnim sondama
Obrisak cerviksa na aerobe, anaerobe, klamidiju, ureaplazmu i mikoplazmu
HPV genotipizacija
Postavljanje i vađenje spirale (Mirena-LNG, Cu-IUD/Bakrena spirala)
Konzultacije (usmene i pismene)
USLUGE
GINEKOLOŠKE USLUGE
01
GINEKOLOŠKI PREGLEDI
Ginekološki pregled je specijalistički pregled ginekologa s kliničkim iskustvom koji na temelju anamneze, kliničkog pregleda te niže navedenih pretraga postavlja točnu dijagnozu bolesti i propisuje terapiju.
Ginekološki pregled uz dobru pripremu je bezbolan i traje kratko te podrazumijeva pregled u spekulima, kojem prethodi inspekcija (promatranje) vanjskog spolovila, u nastavku se uzima uzorak za PAPA test i na kraju slijedi bimanuelni palpacijski pregled kojim se dobiva uvid o položaju, pomičnosti i osjetljivosti maternice i jajnika. Nakon manuelnog pregleda obično slijedi ultrazvučni pregled bez kojeg je danas praktički nemoguće zamisliti kompletnost.
Ginekološki pregled bi trebalo učiniti jednom godišnje, ali ako se pojavi peckanje, svrbež, pojačani iscjedak, bolovi ili neka nepravilnost menstruacijskog krvarenja potrebno je posjetiti ginekologa i prije. Najbolje vrijeme za ginekološki pregled je prva faza ciklusa, znači između 6. do 12. dana od početka menstruacije.
Prvi ginekološki pregled
Na prvi pregled kod ginekologa tj. na konzultaciju bilo bi dobro otići prije stupanja u prvi spolni odnos ili najkasnije do 21. godine života bez obzira na spolnu aktivnost. Na tom se pregledu upoznaje odabrani liječnik, razgovara se o mogućnostima buduće kontracepcije, zaštiti od spolnih bolesti i dobivaju se sve bitne informacije o reproduktivnom zdravlju i važnosti redovitih ginekoloških pregleda.
02
GINEKOLOŠKI ULTRAZVUK
Ginekološki ultrazvuk je sigurna, precizna, učinkovita i bezbolna dijagnostička metoda koja omogućava detaljan uvid u ženski reproduktivni sustav. Točnost ultrazvučne tehnike u procjeni normalne anatomije i patologije organa ženske zdjelice iznosi oko 82 do 91 posto, što ovisi o tehnici kojom radimo, o iskustvu pretraživača i ispunjenim uvjetima za pretraživanje.
Vrste ultrazvučnih pretraga:
Dvodimenzionalni ultrazvuk dopunjava uobičajeni ginekološki pregled. Korištenjem obojenog (kolor-doppler), osnaženog doplera (I) i pulsirajućeg doplera (I) omogućava se prikazivanje prokrvljenosti organa male zdjelice, ocjena funkcionalnog stanja organa i patoloških struktura koje se opskrbljuju tim krvnim žilama.
Pojava višedimenzionalnog ultrazvuka omogućuje prikaz ne samo određenih dijelova maternice koji nisu dostupni dvodimenzionalnom pregledu uslijed položaja uterusa, već i odabir optimalne ravnine kao i načina prikaza sumnjive lezije. Trodimenzionalni / 3D-UZV uveden je u uporabu devedestih godina 20. stoljeća. Po prvi puta u ginekologiji koristimo volumen, a ne sliku tako da je stvorena mogućnost prostornog, volumetrijskog i višepresječnog prikaza. To znači, da uzeti volumen možemo dodatno obrađivati njegovim rotiranjem i stvaranjem presjeka u različitim ravninama i modusima. Praćenje trodimenzionalnog prikaza u stvarnom vremenu odlika je četverodimenzionalnog ultrazvuka / 4D-UZV.
03
PAPA TEST
Papa test je važan dio rutinskog ginekološkog pregleda koji bi svaka žena trebala napraviti jednom godišnje, ako je nalaz uredan. Ova jednostavna, brza i neinvazivna pretraga primarno služi ranom otkrivanju raka vrata maternice i premalignih promjena koje prethode njegovom nastanku.
PAPA test je dio redovitog ginekološkog pregleda za vrijeme kojeg se u rodnicu uvodi spekulum – plastični ili metalni instrument za širenje kanala rodnice, a služi za bolji pristup i vizualizaciju stijenke rodnice te vrata maternice. Dok je postavljen spekulum, uzima se Papa test – ginekolog četkicom uzima obrisak vrata maternice, površinskih stranica rodnice i kanala vrata, a sam postupak je potpuno bezbolan.
04
HPV TEST
S obzirom da se infekcija sluznice humanog papiloma virusa (HPV) ne može vidjeti ni utvrditi pregledom, provodi se testiranje na HPV kojim se utvrđuje postoji li infekcija HPV-om i određuje se tip virusa (skupina virusa) kojim je osoba zaražena. Test se sastoji od analize brisa vrata maternice i rodnice molekularnom metodom kojom se utvrđuje prisutnost genetskog materijala HPV-a. Postupak prilikom uzimanja uzorka za testiranje na HPV sličan je onom kod Papa testa i provodi se tijekom ginekološkog pregleda.
Pozitivan rezultat testiranja na HPV pokazuje da imate infekciju HPV-om i da ste moguće izloženi povećanom riziku od razvoja premalignih stanja i raka vrata maternice, pogotovo ako imate infekciju visokorizičnim tipovima virusa.
Pozitivan rezultat testiranja na HPV ne znači nužno da imate rak ili da ćete ga dobiti! Iako je infekcija HPV-om vrlo česta infekcija, pogotovo među mladim spolno aktivnim osobama, najveći broj zaraženih osoba uspijeva i bez liječenja svladati infekciju. No ako se virus zadrži u stanicama sluznice, promjene na stanicama mogu napredovati sve do razvoja raka. Obično je za razvoj ovog sijela raka potrebno dulje razdoblje (10 – 15 godina).
05
CERVIKALNI BRISEVI
Cervikalni brisevi su važni ginekološki testovi koji se rutinski provode u preventivne svrhe i za dijagnostiku infekcija kod žena.
Služe za otkrivanje Chlamidije, Mikoplazme/Ureaplazme, aerobnih bakterija i HPV tipizacije. Obično se uzimaju kao dio ginekološkog pregleda kako bi se otkrila infekcija koja može biti i bez ikakvih simptoma i tegoba. Kada se uzme bris, šalje se na analizu u laboratorij gdje se različitim genetskim i mikrobiološkim tehnikama ispituju uzorci na prisutnost mikroorganizama. Najbolje vrijeme za uzimanje briseva je u drugoj fazi ciklusa, nakon ovulacije, kada nemamo veliku količinu cervikalne sluzi. Iznimno je važno da prilikom uzimanja cervikalnih briseva ne koristite određenu terapiju/vaginalete ili antibiotik određeni period.
Kada pričamo o bilo kojim cervikalnim brisevima, onda pričamo o mikrobiološkoj metodi koja može otkriti infekcije u reproduktivnom sustavu – za razliku od PAPA testa.
PAPA test, koji je često prvi korak u preventivnoj skrbi za žensko reproduktivno zdravlje, predstavlja citološku metodu koja se koristi za rano otkrivanje prekanceroznih stanja ili raka vrata maternice. Međutim, iako je PAPA test koristan u dijagnostici prekanceroznih stanja ili raka vrata maternice, nije dovoljan za dijagnostiku infekcija koje se mogu pojaviti u ženskom reproduktivnom sustavu.
SPECIJALISTIČKA GINEKOLOŠKA ORDINACIJA FRANJO FURY, dr. med. spec. gin. i opstetricije
Kralja Zvonimira 53, 32 100 Vinkovci
Za narudžbe privatnih pacijenata, koristiti:
email: ginekologija.fury@gmail.com
mob.: 095 35 45 235
Za narudžbe pacijenata (HZZO) koristiti:
email: ginamb3.dzvk@vu.ht.hr
tel.: 032 369 016
RADNO VRIJEME ORDINACIJE
Neparni datumi:
Parni datumi:
Radna subota/neparna
07:00 – 14:30
13:30 – 21:00
08:00 – 12:00