

ŠTO
JE
ULTRAZVUK?
NEINVAZIVNE PRETRAGE
Ultrazvuk, kao dijagnostička metoda, primjenjuje se u medicini od 50-ih godina 20. stoljeća.
Sam pojam „ultrazvuk“ odnosi se na zvučne valove čija je frekvencija iznad gornje granice čujnosti normalnog ljudskog uha. Snimanje ultrazvukom, poznato i pod nazivom „ultrazvučno skeniranje“ ili „sonografija“, uključuje izlaganje dijela tijela tim valovima visoke frekvencije da bi se dobile slike unutrašnjosti tijela. Kod pregleda ultrazvukom nema ionizirajućeg zračenja (poput onog koje se koristi u rendgenu), što znači da nije štetan za ljudsko tijelo.
Snimanje ultrazvukom je neinvazivna medicinska pretraga koja liječnicima pomaže u dijagnosticiranju i liječenju promjena i stanja pojedinih organa i organskih sustava. Konvencionalni ultrazvuk prikazuje slike u tankim, ravnim dijelovima tijela. Napredak u ultrazvučnoj tehnologiji uključuje trodimenzionalni (3D) ultrazvuk koji podatke o zvučnim valovima pretvara u 3D slike. Četverodimenzionalni (4D) ultrazvuk je 3D ultrazvuk u pokretu. Doppler ultrazvuk je posebna ultrazvučna tehnika koja omogućuje prikaz protoka krvi u krvnoj žili, uključujući velike arterije u tijelu i vene u abdomenu, rukama, nogama i vratu, kao i protok krvi unutar nekih organa.
GINEKOLOŠKI ULTRAZVUK
Što je ginekološki UZV?
Također poznat kao sonografija ili ehosonografija, ultrazvuk je vrsta tehnike snimanja koja stvara slike vaših organa u realnom vremenu. Prilikom pregleda nema štetnog zračenja. Tijekom pregleda visokofrekventni valovi šalju se kroz tijelo, a sonda prima reflektirane valove i tako stvara sliku.
Kada se koristi ginekološki ultrazvuk?
Ginekološki ultrazvuk može poslužiti za mjerenje i procjenu veličine, oblika, položaja maternice i jajnika, kao što može prikazati prisutnost tekućine ili mase u endometriju i miometriju. Također može poslužiti u dijanosticiranju abnormalnosti u anatomskoj strukturi maternice kao i drugim patološkim stanjim zdjeličnih organa (kao što su upala ili infekcija, krvarenja u postmenopauzi, ciste, miomi, karcinomi, ektopična (izvanmaternična) trudnoća itd.) .
U ginekologiji 3D ultrazvuk: koristimo za otkrivanje i bolju dijagnostiku tvorbi u maternici polipa i mioma, služi boljoj kontroli položaja intrauterinog uloška, nezamjenjiv je u dijagnostici anomalija maternice, koristi se u boljoj detekciji cista i tumora jajnika – daje nam bolji uvid u volumen same ciste, bolji pregled njezine stijenke i time daje bolju odluku u daljnjem liječenju.

ULTRAZVUK U TRUDNOĆI
Tijekom trajanja trudnoće u točno određenim razdobljima nužno je učiniti i UZV (ultrazvučne) preglede koji će nam pomoć u praćenju razvoja djeteta i uviđanju određenih anomalija. Suvremeno praćenje trudnoće uključuje barem tri obvezna ultrazvučna prikaza – prvi obvezni UZV pregled u zdravih neugroženih trudnoća treba se učiniti u ranoj trudnoći najkasnije do 12. tjedna trudnoće, drugi obvezni UZV pregled radi se između 18. i 22. tjedna trudnoće, a treći obvezni UZV pregled između 28. i 32. tjedna trudnoće. Standardni ultrazvučni pregled ostaje i dalje nezamjenjiv dio suvremene kontrole trudnoće, a ostale mogućnosti kao 3D i 4D ultrazvučni prikazi uglavnom služe kao dodatak tom pregledu koji nam daje dodatne vrijedne informacije.
Uobičajeno se ultrazvučni pregledi do 13. tjedna trudnoće obavljaju transvaginalnim putem uz pomoć posebnih vaginalnih ultrazvučnih sonda. Pregledi koji slijede nakon navršenih 14 tjedana obavljaju se transabdominalnim putem, odnosno preko trbuha klasičnim ultrazvučnim sondama.
Svaki UZV pregled može se prikazati i u 3D/4D prikazu. Pregled započinje klasičnim 2D ultrazvučnim prikazom, a zatim se može nastaviti u 3D/4D prikazu. Ovisno o fazi trudnoće razlikuju se i slike djeteta. U ranijim fazama trudnoće ova vrsta ultrazvučnog prikaza olakšava nam otkrivanje malformacija i anomalija djeteta. Između 22. i 26. tjedna trudnoće idealni su uvjeti za 3D/4D prikaz djeteta. (Pojedini stručnjaci navode podatak od 24.-28. tj. trudnoće). Razlog je odnosa veličine djeteta i količine plodove vode koja je preduvjet za savršeni prikaz lica koje u tim tjednima dobiva svoju punoću, izražajnija je nazolabijalna brazda (razvija se više potkožno masno tkivo lica) te samim time lice poprima pravi izgled dijeteta. Prije ovog perioda koža još nije dovoljno debela i nema dovoljno potkožne masnoće, pa je moguće da se vide kosti preko djetetove kože.
SPECIJALISTIČKA GINEKOLOŠKA ORDINACIJA FRANJO FURY, dr. med. spec. gin. i opstetricije
Kralja Zvonimira 53, 32 100 Vinkovci
Za narudžbe privatnih pacijenata, koristiti:
email: ginekologija.fury@gmail.com
mob.: 095 35 45 235
Za narudžbe pacijenata (HZZO) koristiti:
email: ginamb3.dzvk@vu.ht.hr
tel.: 032 369 016
RADNO VRIJEME ORDINACIJE
Neparni datumi:
Parni datumi:
Radna subota/neparna
07:00 – 14:30
13:30 – 21:00
08:00 – 12:00