top of page
f080f25e5c804c5d97c9550b83c08e45.jpg
f080f25e5c804c5d97c9550b83c08e45.jpg

TRUDNOĆA

Prekoncepcijska obrada infertiliteta i steriliteta

Savjetovanje, obrada i terapija ponavljanih pobačaja i patoloških trudnoća

Dijagnostika rane trudnoće i redoviti kontrolni pregledi normalne trudnoće

Kompletno vođenje trudnoće

Kompletna labarotorijska obrada normalne i patološke trudnoće

Rani kombinirani probir (11.- 14. tjedana)

Rana prenatalna dijagnostika kromosomskih abnormalnosti (kombinirani   test – PAPP); NIPT – prenatalni neivanzivni testovi: Nifty, Veritas

Anomaly scan između 18.-22. tjedna trudnoće

Ultrazvučni pregled iza 24. tjedna trudnoće

​Pregledi nakon porođaja

Konzultacije (usmene i pismene)

DIJAGNOSTIKA I NADZOR

20.jpeg

STRUČAN
NADZOR

 

19806e95b3b44f061fbea1c778db9ce0_edited.

U Republici Hrvatskoj stručan nadzor nad trudnoćom, koji uključuje deset kliničkih pregleda i tri do četiri ultrazvučna pregleda, obvezatan je već niz godina prema Programu mjera zdravstvene zaštite Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Na taj način osigurava se optimalan ishod trudnoće uz maksimalno izbjegavanje komplikacija. Istovjetan pristup preporučuju sve zemlje Europske unije, jer zajednički je cilj svima isti - rođenje zdravog djeteta uz očuvano zdravlje trudnice.

 

01

PREGLEDI U TRUDNOĆI

Prvim pregledom u trudnoći, 2 do 3 tjedna nakon izostanka mjesečnice, utvrđuje se točno trajanje trudnoće prema veličini fetusa te planira praćenje trudnoće.

Pregled trudnice se sastoji od: kontrole urina na biokemijskoj traci s dijagnostikom 10 parametara, mjerenja krvnog tlaka, tjelesne težine, analize nalaza krvnih pretraga i dogovora za slijedeće pretrage, konzultacija o prehrani i tjelovježbi /mirovanju, te ovisno o tjednima trudnoće, vaginalnog pregleda stanja vrata maternice i ultrazvuka. U prvom tromjesječju ultrazvuk se radi vaginalno, a kasnije preko trbušne stjenke.

Uobičajena dinamika pregleda kod niskorizičnih trudnoća je jednom mjesečno, do navršenih 35 tjedana trudnoće, kada su pregledi učestaliji, tj. jednom tjedno do 40 tjedana trudnoće. Nakon 40. tjedna, koji se naziva i terminom porođaja, uobičajeni su pregledi svaka 2 dana u odabranom rodilištu.

02

ULTRAZVUČNI PREGLED U TRUDNOĆI

U prvim tjednima trudnoće radi se vaginalni ultrazvuk, tim pregledom nastoji se utvrditi da li je trudnoća u maternici i prikazati embrio i njegove otkucaje srca.

U redovitim kontrolama rane trudnoće vrlo je bitan 2D ultrazvučni pregled s 11-14 tjedana, koji se naziva Mini anomaly scan. Uz mjerenje čitavog ploda i pregled osnovnih anatomskih struktura i tada vidljivih organa posebna se pozornost usmjerava na ultrazvučne biljege kromosomskih abnormalnosti. Počevši od osnovne anatomije mozga, prikaz dviju nosnih kostiju, debljine potkožnog limfnog sloja na zatiljku – nuhalni nabor ili nuhalna prozirnost, prikaz 4 srčane šupljine, veličine i položaja srca, odvojenosti grudne od trbušne šupljine, pozicija želuca, izgled protoka krvi kroz krvnu žilu- ductus venosus, postojanje bubrega, izlaza i broja krvnih žila pupkovine, prisutnost mokraćnog mjehura, gornjih i donjih ekstremiteta uz mjerenje dužine natkoljenične kosti. Također se učini i cervikometrija – mjerenje dužine vrata maternice.

Od 16. tjedna pa do poroda ultrazvučni pregledi se obavljaju preko trbušne stijenke. Redovito se prati porast djeteta, mjerenjem promjera i opsega glave, opsega trbuha i dužine natkoljenične kosti. Mjeri se frekvencija otkucaja srca, položaj posteljice i količina plodne vode. U periodu od 18. do 22. tjedna preporuča se učiniti "anomaly scan" (detaljan pregled morfologije ploda). Uz ranije navedena mjerenja i prikaz vitalnih organa i osnovnih anatomskih struktura, obraća se posebna pozornost na kralješnicu, morfologiju lica i srca djeteta.

Nakon 30. tjedna uglavnom se prati rast djeteta uz procjenu tjelesne težine, frekvencija otkucaja srca, a u 4D funkciji fetalno ponašanje.

Prati se izgled i položaj posteljice, protok krvi kroz pupkovinu te količina plodne vode.

03

PREDNOSTI 4D ULTRAZVUKA U TRUDNOĆI

Prednost 4D ultrazvuka je bolji i detaljniji prikaz fetusa te kvalitetnija dijagnostika tijekom trudnoće. Moguće je vrlo rano, već u prvom tromjesečju trudnoće detaljno procijeniti anatomiju ploda, a kasnije tijekom cijele trudnoće dobiti izvanredan uvid u finu morfologiju i ponašanje ploda. Omogućuje nam detaljni prikaz koštanog sustava, mozga, srca, unutarnjih organa, krvožilnog sustav, čime je neprocjenjiv alat u ranom otkrivanju fetalnih malformacija. Sve slike se spremaju u memoriju uređaja i kasnije mogu kompjuterski obrađivati te služiti za detaljniju analizu i mjerenja s ciljem što točnije dijagnostike.

04

OGRANIČAVAJUĆI ČIMBENICI ULTRAZVUČNOG SNIMANJA (2D, 3D, 4D)

Ograničavajući čimbenici ultrazvučnog snimanja (2D, 3D, 4D) su su debljina trbušne stijenke, ožiljci u području skeniranja, položaj posteljice, položaj fetusa,
nedostatak plodne vode itd. Kvaliteta konačnog snimanja u trudnoći je kod različitih pacijenata različita, a u nekim je slučajevima čak i nemoguće na zadovoljavajući način izvesti 3D ili 4D ultrazvuk. Ponekad pregled može trajati 60 minuta, a ponekad se mora i ponoviti.

05

NAJVAŽNIJI PREGLEDI U TRUDNOĆI

Najvažnija 4 ultrazvuka u trudnoći

  1. Pregled koji se obavlja 2 do 3 tjedna nakon izostanka mjesečnice, kojim se utvrđuje intrauterina trudnoća, njezino trajanje te jeli riječ o jednoplodnoj ili višeplodnoj trudnoći

  2. Pregled od 11. do 13. tjedna koji se naziva još i «mini anomaly scan» kojim se prati razvoj ploda te mjeri nuhalni nabor, koji može biti dio ranog kombiniranog probira

  3. Od 18. do 22. tjedna trudnoće obavlja se «anomay scan» kojim se detaljno pregledavaju svi organski sustavi ploda i dinamika, s ciljem otkrivanja eventualnih anomalija ili potrebe za dodatnim postupkom i dijagnostikom.

  4. Nakon 30. tjedana trudnoće izvodi se pregled s ciljem praćenja stope rasta ploda te promatranja dinamike i pokreta

SPECIJALISTIČKA GINEKOLOŠKA ORDINACIJA FRANJO FURY, dr. med. spec. gin. i opstetricije
Kralja Zvonimira 53, 32 100 Vinkovci

 

Za narudžbe privatnih pacijenata, koristiti:
email: ginekologija.fury@gmail.com
mob.: 095 35 45 235

Za narudžbe pacijenata (HZZO) koristiti:
email: ginamb3.dzvk@vu.ht.hr
tel.: 032 369 016
 

RADNO VRIJEME ORDINACIJE

Neparni datumi:

Parni datumi:

Radna subota/neparna

07:00  – 14:30

13:30  –  21:00

08:00  – 12:00

bottom of page